Quick Answer: Hangi Php Framework?

0 Comments

PHP Framework nelerdir?

PHP framework, uygulama geliştiricilerinin projeleri için ihtiyaç duyduğu özellikleri bir çatı altında toplayan kütüphanelere verilen isimdir. Proje geliştirirken framework kullanmayabilirisiniz ama framework kullanmak oldukça yararlıdır. Örnek vermek gerekirse; Zend, Codeigniter, Yii ve CakePHP bunlardan bazılarıdır.

Cakephp Framework nedir?

Cakephp. Ticari web uygulamaları için ideal bir framework olan Cakephp, açık kaynaklıdır ve MVC (Model View Controller) mimarisini benimsemiştir. Ruby on Rails sistemi temel alınarak tasarlanan altyapısıyla hem hız hem de güvenlik açısından iyi bir performans sergiler. PHP’nin 4. ve 5. sürümleri ile uyumludur.

Slim Framework nedir?

Slim, Php dili ile geliştirilmiş basit ve güçlü web uygulamaları yazabileceğiniz mikroframeworktur. Ayrıca Twig gibi şablon motorlarını, ORM veya ActiveRecord kütüphanelerini ( php -activerecord) kolayca sisteme dahil edebilirsiniz. Slim PHP 5.5 kullanmaktadir.

PHP MVC Framework nedir?

Veritabanına veri ekleme, çıkarma, güncelleme, silme gibi işlemlerin yapıldığı kısımdır. Kısacası veritabanı işlemlerini yaptığımız kısımdır. Stil dosyaları, resim dosyaları, javascript dosyaları,font dosyaları kısacası kullanıcının gördüğü arayüz kısmıdır.

PHP ne anlama gelir?

PHP (açılımı PHP: Hypertext Preprocessor) geniş bir kitle tarafından kullanılan, HTML içine gömülebilen, nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Codeigniter ile neler yapılabilir?

Codeigniter veritabanı bağlantısı, dosya yükleme, oturum yönetimi gibi işlemleri basit bir şekilde gerçekleştirmenize olanak sağlayan bir frameworktür. Bünyesinde bulunan helperlar, libraryler ve güvenlik önlemleri sayesinde geliştiricinin işini oldukça kolaylaştırır.

You might be interested:  Quick Answer: Include Ne Demek Php?

PHP Framework nedir ne işe yarar?

PHP Framework, uygulama geliştiricilerinin projeleri için ihtiyaç duyduğu özellikleri bir çatı altında toplayan kütüphanelere verilen isimdir. Proje yapım aşamasında vakit kaybını önleyen kullanılacak yapıları hazır bulundurarak geliştiricinin projeye odaklanmasını sağlayan bir yapıdır.

Laravel nedir ne işe yarar?

Laravel, yerleşik özellikler aracılığıyla web uygulamaları geliştirmeyi daha kolay ve daha hızlı hale getirmek için tasarlanmış açık kaynaklı bir PHP frameworktür. Açık kaynak kodlu bir framework olan MVC yapısıyla zenginleştirilmiştir. Amatör ve profesyonel web geliştiricileri tarafından kullanılır.

Eloquent Orm nedir?

Laravel ‘e dahil olan Eloquent ORM, veritabanızla çalışmanızı sağlayan kullanışlı ve basit ActiveRecord uygulamasıdır. Her veritabanı tablosuna karşılık gelen “Model”, tabloyla etkileşim için kullanılır. Modeller tablolarınızda veriler için sorgular yapmanızı, yeni kayıtlar gitmenizi sağlar.

PHP REST API nedir?

Rest api platform bağımsız yazılımların haberleşmesi için kullanılan servislerden birisidir. Biraz daha açacak olursak php kullanarak yazdığımız bir yazılımın java kullanılarak yapılmış bir mobil uygulama veya swift kullanılarak yazılmış bir ios uygulaması ile haberleşmesini sağlayan yapıdır.

Framework yazılımı nedir?

Framework, yazılım geliştiricilerin kullandığı önceden hazırlanmış kütüphanelerin bunluduğu ve bunlara yenilerini ekleyebileceği yapıların adıdır. Gelişmiş frameworklerde form kontrolü, veri tabanı bağlantısı, kullanıcı giriş çıkış, mail atma, tema motoru gibi kütüphaneler mevcuttur.

PHP controller nedir?

Controller: Model ve View arasındaki ilişkiyi sağlayan katmandır. Nesnesel programlamadan bilindiği üzere sınıflar metotlardan oluşur. Controller aslında bir sınıftır. içerisindeki metotlar ise “Action” olarak adlandırılır.

MVC yapısı nedir?

MVC, Yazılım Mühendisliği’nde önemli bir yere sahip architectural patterns (yazılım mimari desenleri)’ın bir parçasıdır. Model, View ve Controller kelimelerinin baş harflerinden oluşan MVC (Model-View-Controller), 1979 yılında Tygve Reeskaug tarafından oluşturulmuş ve yazılım gelişmede bir çok projede kullanılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post

Php Nasıl Bir Dildir?Php Nasıl Bir Dildir?

0 Comments

Contents1 PHP nedir ne için kullanılır?2 PHP kolay bir dil mi?3 PHP eğitimi nedir?4 PHP nedir özellikleri nelerdir?5 PHP öğrenmek ne işe yarar?6 PHP ne kadar kullanılıyor?7 PHP kodları nereye

Php
Adblock
detector